Александар Трајковски повторно не е стартер кај Мајорка во шампионатото на Шпанија каде се играат натпревари од  второто коло.

Трајковски ќе чека шанса од клупата на мечот против Реал Сосиедад која започнува од 17 часот. Нашиот репрезентативец настапи во првото коло против Еибар исто така од клупата, одигра 20 минути.