Манчестер Сити, Луверпул и Челзи се во трка за потпис на 20. дошниот Самуел Чуквуезе кој на фудбалската берза вреди 60 милиони фунти.

Нигериецот кој игра на крилната позиција кај Вилјареал ги импресионирал менаџерите на трите гиганти од Англија кои се борат за негов потпис.

Чуквуезе е цела своја кариера во Вилјареал, има 48 настапи за тимот од Шпанија за кој запиша 8 голови. За репрезентацијата на Нигерија има 13 настапи и постигна 2 гола.