Умит Каран повеќе не е тренер на ФК Шкупи откако клубот и тренерот денска официјално се разделија.

Шкупи во новата сезона од ПМФЛ влезе со победа против Борец по што следуваше пораз од Работнички а викендов екипата од Чаир резмираше со Ренова.

Каран на инстаграм објави дека заминува од клубот, Шкупи денеска на фејсбук објави фотографии од заминувањето на Каран и поздравот со играчите на тимот од Чаир.