Вардар загуби од Работнички со убедливи 3-1, со овој пораз црвено-црните с епретпоследни на табелата, одат кон Втората лига.

Головите за Работнички се дело на Горан Силјановски, Ѓурѓевиќ и Јевтовски, за домашните поразот го ублажи Петејчук. Вардар е претпоследен со 31 бода, пред него е Ренова со 35, место кое носи плеј – оф за опстанок.