Во сабота и недела се играат средбите од  15 коло во ПМФЛ, дербито според традицијата се игра на арената „Тодор Порески“ во Скопје, се среќаваат вечните ривали Вардар и Работнички, главен судија ќе биде Марјан Маркоски од Охрид.

Првиот натпрева од 15 рунда се игра во Велес во сабота, Борец го пречекува лидерот Шкендија од 13 часот.

Во недела во истиот термин се среќаваат, Работнички – Вардар, Струга ТЛ- Академија Пандев, Ренова -Силекс, Пелистер – Шкупи и Беласица – Македонија ЃП.

ФФМ ги одреди судиите за ова 15 коло: