Милан ги започна подготвките за новата сезона, традиоционална на „Миланело“ каде имаше неколку иљади свои подржувачи.

На првиот тренинг присуствуваа 29 играчи на „росонерите“ кои се предводени од Марко Џампаоло, имаат големи амбиции сезонава во Серија А.