Во атрактивен и неизвесен натпревар, Македонија ЃП и Шкупи двата тима кои оваа сезона играат одличен фудбал во домашното првенство, мораа да се задоволат само со еден освоен бод по дербито бо 13 коло од ПМФЛ.

Шанси имаше, обиди за гол повеќе од сериозни но мрежите останаа да мируваат.
Во следното коло во среда, Македонија ЃП  ќе и гостува на Шкендија а Шкупи ќе ја пречека Беласица.