Работнички го совлада Пелситер со 1-0, решавачкиот гол е дело на Ѓурѓевиќ од пенал во финишот на првото полувреме.

Важни за три бода за Работнички во 14 коло, екипата од Битола не успеа резултатски да се врати во игра и загуби важни бодови во Скопје иако создаде неколку убави шанси за израмнување.