Вардар ја оправда фаворитската улога против Македонија Ѓ.П. во првиот меч од 19.коло од  ПМФЛ и славеше со 3-1.

„Црвено-црните“ одлично го започнаа пролетниот дел од сезоната, а стрелци за домаќините беа Жунињо, Ибиши и Цветановски, додека за гостите од Ѓорче Петров погоди Паду во 67 минута.