Раководството на Евертон потврди дека еден нивен фудбалер има симптоми на Коронавирус поради што се преземени сите здравствени мерки.

За во понеделник беше закажано градското дерби меѓу Евертон и Ливерпул кое најверојатно ќе биде откажано.

Во карантин од предходно се Арсенал поради позитивниот тест на Микел Артета и Челси поради Хадсон Одои кој и самиот потврди дека имал Ковид-19.