Селекцијата Украина со убедлива победа над Косово 7-1 го започна квалификацискиот турнир за пласман на СП 2020 година.

Во салата  на СЦ „Јане Сандански“ на отворањето од турнирот  Косово се покажа како недостоен противник на Украина која доминираше  ис ошест голови разлика успешно го започна овој квалфикациски турнир.

Од 20 часот, Македонија се среќава со Словенија.