Зинедин Зидан ги започна подготовките со Реал Мадрид за новата сезона со еден голем проблем, како да се „ослободи“ од Герет Бејл.

Велшанецот не е во плановите на Зидан, конкретна понуда Бејл доби од Кина тешка 30 милиони евра. Има само еден проблем, клубот од Кина чие име  засега останува тајна , бараат „кралевите“ да го пуштат Бејл без отштета.

На потег е Реал на кого пробле му создава големата плата на Бејл која изнесува15 милиони евра по сезона,  затоа е   можно да биде ослободен од обврските , тој последниот меч го одигра во 35 коло во Шпанија, не играше често и има договор со тимот од Мадрид  до 2022 година.