Герет Бејл тера некаков свој инает и секогаш кога не е во состав го напушта стадионот пред да заврши средбата на неговиот тим Реал Сосиедад кој го добија гостите со 4:3.

Ова го прави веќе по четврти пат, откако претходно замина и на 31 октомври, 7 декември и 18 јануари.

Притоа, тој внимава да не го прекрши клупското правило, кое забранува играчите да го напуштаат стадионот пред 80. минута од средбата, па на пример денеска замина во 82. минута.

Денеска тој замина една минута по голот на Родриго (2:4) и не го виде голот на Начо, постигнат во судиското надополнување.