Германија брзо го заборави поразот од Франција и во 2. коло од групата Ф ја совлада Португалија со 4:2 и покажа дека е сериозна репрезентација.

Натпреварот што се одигра на „Алијанц Арената“ во Минхен беше без сомнение еден од најдобрите на Европското првенство досега.

Актуелниот шампион на континенталното натпреварување подобро го започна натпреварот и стигна до предност во 15-та минута. Одличен контра напад изведе тимот на Фернандо Сантос, кој го заврши со голот на Кристијано Роналдо, кој го постигна својот трет гол на вториот натпревар.

Од тој момент, тимот на Јоаким Лев започна да го напаѓа голот на Руи Патрисио. Се исплатеше за „панцерите“ кои успеаја да го вратат резултатот во нивна корист до времето кога заминаа на одмор. Интересно, двата гола беа дело на Португалски играчи кои ја затресоа сопствената мрежа.

Ова го сторија Рубен Дијаз и Рафаел Гереиро. Фантастичниот Робин Госенс ​​учествуваше во акцијата со двата гола.

Фудбалерот на Аталанта успеа да ја круниса одличната игра со гол во 60-та минута, четврт за неговата селекција. Третиот беше дело на Каи Хаверц, на кого Госенс ​​исто така му намести погодок.

Диого Жота беше стрелец на вториот гол за Португалија, инаку напаѓачот на Ливерпул беше асистент за голот на Роналдо.

За „панцирите“ ова беше петта  победа против Португалија.

Двете селекции имаат по три бода по овој натпревар. Франција го држи врвот на табелата со четири, додека Унгарија е назад со еден освоен бод.

Во последното коло од групата Ф, Германија ќе се сретне со Унгарија на 23 јуни, а дуелот меѓу европскиот и светскиот првак ќе се игра истиот ден.