Лионел Меси имаше непријатен инцидент на мечот со Боливија, беше вербално нападнат, за среќа играчите од двата тима спречија физичка пресметка.

Аргентина и Боливија играа во Ла Паз, Меси влезе во конфликт со еден од тренерите на противничкиот тим, до физичка пресметка за среќа не дојде, иако беше на повидок голем инцидент.

Меси и  Аргентина запишаа победа со 1-2  против Боливија.