Капитенот на Рома, Лоренцо Пелегрини, немада игра до крајот на оваа година. Пелегрини има повреда на бутниот мускул.

Пелегрини, против Торино, ја обнови повредата. Рома го доби овој натпревар со 1:0, а Пелегрини играше само 15 минути.

Италјанските медиуми објавија дека Пелгрини ќе паузира од четири до шест недели.

Рома, во среда, ќе гостува кај Болоња во Серија А.