Голманот на Ајакс, Кел Шерпен ја презеде одговорноста за поразот на тој тим од Рома во првиот натпревар од четвртфиналето во Лигата на Европа.

Покрај Шерпен, дел од вината за поразот е и кај српскиот репрезентативец Душан Тадиќ, бидејќи тој го промаши пеналот при резултат 1:0.

Холандскиот клуб беше поразен по пресврт, иако водеше со 1:0 на полувреме.

Шерпен не беше баш во елементот на овој натпревар, а својот врв го достигна во 57.минута од натпреварот.

Потоа доби удар од слободен удар, за кој не се осмели, што најави целосен пресврт.

– Тоа е ср**е, но јас не бегам од мојата одговорност. Ова е судбина на голманот, се случува. Се разбира дека е тешко кога ќе се случи во четвртфиналето. Јас сум одговорен за овој лош резултат “, рече тој по натпреварот.