Натпреварот од Лигата на шампионите помеѓу Манчестер Сити и РБ Лајпциг (6: 3) одигран во средата од трибините на „Етихад“ го проследија нешто повеќе од 38 илјади гледачи, иако капацитетот на Градскиот стадион е 55 илјади. Пеп Гвардиола по натпреварот изјави дека би сакал да види повеќе луѓе на натпреварот од Премиер лигата со Саутемптон на „Етихад“ во сабота, што навивачите на Сити го сфатија како критика, па тие остро одговорија.

“Бев изненаден од она што го кажа Гвардиола и не разбирам зошто тоа го засега. Тој не разбира дека некои луѓе имаат потешкотии да дојдат на натпреварот во среда во 20 часот. Тој е најдобриот тренер во светот и, да речеме учтиво, мислам дека треба да се држи до тоа “, рече Кевин Паркер, секретар на официјалната навивачка група на Сити.

Гвардиола одговори и рече дека неговата изјава е погрешно протолкувана.

“Дали реков дека сум разочаран што стадионот не беше полн? Нема да се извинам. Реков дека ни треба поддршка. Не е важно колку навивачи доаѓаат, но уживам да ги гледам и да ги поканувам да дојдат бидејќи ни треба поддршка, ќе биде тешко да се победи Саутемптон. Секогаш велев дека сум пресреќен со навивачите, повеќе би сакал да бидам со мојот народ отколку без мојот народ, но разбирам дека може да им биде тешко. Г -дин Паркер треба погледнете внимателно што реков, нема да се извинам “, рече тој.

“Ја знам историјата на овој клуб, ние сме она што сме и ми се допаѓа. Но, не ми се допаѓа кога не ме разбираат и кога ми се ставаат зборови во устата што не ги кажав. Јас никогаш немам проблем со моите обожаватели. Ако некогаш  имам, ќе си одам “.заврши Пеп