Реал Мадрид ќе мора да чека најмаллку една недела за конкретна прогноза иако извесно е дека Хамес Родригез нема да игра фудбал од шест од осум недели.

Ова е последица од настапот на Хамес за Колумбија и покрај барањето на Реал Мадрид играчот да го одбие повикот од репрезентацијата.

Потврдено е дека станува збор за повреда на лигаментите на коленото па поради тоа Хамес со сигурност нема да биде во комбинација за настап на престојното „Ел Класико.“