Поранешниот претседател на Баерн Минхен, Ули Хенес го осуди „пукањето“ на Барселона, велејќи дека клубот повеќе не може да биде пример за никого во начинот на кој работи.

Каталонскиот тим се соочи со многу проблеми минатото лето, сите финансиски проблеми предизвикани од поранешниот преседател Хосеп Марија Бартомеу излегоа на виделина, а новото раководство предводено од Жоан Лапорта беше доведено во ситуација кога мораше да паничи да продава фудбалери за да се ослободи од нивните огромни приходи.

Така, по 21 година, еден од најдобрите фудбалери на сите времиња, Лионел Меси го напушти тимот, а Хенес го коментираше катастрофалното водство на каталонскиот великан.

„Ако Барселона играше во Германија, во тоа време веќе ќе се соочуваше со стечајни управници. Тој клуб кој е во големи долгови повеќе не може да биде пример за никого. Се сеќавам на моментот кога Давид Алаба рече дека е негов сон да замине во Барселона. Само го прашав: „Што мислиш, со кого ќе преговараш таму? Со претседателот на клубот или стечајниот управник? ’Она што го прават со години е погрешно. И ние во Баерн често доаѓавме до екстремни финансиски ограничувања, но имавме покритие. Ќе  успеат да ги средат трошоците. Мора да знаете кога ќе видите дека не може да продолжи, кажете не. „Баерн можеби нема да ја освои Лигата на шампионите, но нема неконтролирано да се позајмува“, изјави Ули Хенес.

Покрај Меси, Антоан Гризман ја напушти Барселона, перспективниот Емерсон Ројал беше продаден на Тотенхем по само 3 месеци поминати во клубот, додека  Миралем Пјаниќ заврши во Бешикташ.

Барселона и Баерн Минхен ќе се соочат вечерва во дербито на првото коло во Лигата на шампионите на УЕФА на „Камп Ноу“, а Баварците се големите фаворити на овој натпревар. Натпреварот треба да започне во 21 часот.