Лондонскиот фудбалски клуб Арсенал е на чекор до ангажман на младиот шпански репрезентативец Дани Себаљос.

Фудблаерот во Лондон би дошол како позајмен играч од редовите на Реал Мадрид. Најпрво Себаљос би требало да ги мине лекарските прегледи пред да ја официјализира преселбата во таборот на Арсенал.

Покрај Себаљос, Арсенал се надева дека ќе го ангажира и левиот бек на Селтик, Керан Тирни.