Фудбалерот на Баерн, Кингсли Коман, имал операција на срцето, откри неговиот тренер Јулијан Нагелсман на денешната прес -конференција. За среќа, ова не е сериозен проблем и Коман многу брзо ќе му се врати на фудбалот.

“Кингсли Коман беше на операција. Имаше благо нарушување на срцевиот ритам. Понекогаш имаше благ недостаток на воздух и беше помалку продуктивен, па решивме да направиме ЕКГ и го откривме тој проблем, кој може брзо да се поправи”, рече тој, објаснувајќи дека проблемот на Коман не е сериозен:

“Сето ова звучи многу подраматично отколку што навистина е. Кингсли е многу добро, раната минимално боли. Повторувам, проблемот не е многу сериозен, повеќе луѓе го имаат, но не е исто кога вашиот најголем напор е да постигнете до фрижидерот и пијте ладно пиво или сте професионален спортист “.

“Ќе започне со кардио тренинзи во четврток. Нема да потрае многу повеќе од недела и пол или две за да се приклучите на тренингот со тимот”, додаде тој.

Коман е во Баерн од 2015 година. Прво помина две сезони на позајмица од Јувентус, а потоа беше откупен од баварскиот клуб. За Баерн постигна 20 гола на 204 настапи.