Мауро Иакрди нема намерда да го напушти ПСЖ, неговата желба е јасна, останува кај „светците“ и следната сезона, ова Аргентинецот го соопштил на раководството на шампионот на Франција.

Газета Дело Спорт тврди дека Икарди сака да  продолжи соработката со ПСЖ, нема намера да се врати во Италија.

Теоретски се уште постојат шанси за враќање во Италија, но засега Икарди останува во ПСЖ, тоа е негова желба но и на клубот од Франција.

Повеќе екипи од Италија се заинтересирани за Икарди, Наполи и Јувентус беа главните кандидати, но се чини дека Аргентинецот останува во Франција.