Икес Касиљас одлучи дека е време да стави крај на професионалната кариерата како фудбалски голман. Тој денеска објави дека се пензионира на 39 години.

Се прослави во Реал Мадрид, за „Кралевите“ одигра 725 натпревари и освои три пехари од ЛШ, и пет во ЛА Лига.

„Важен е патот по кој патуваете и луѓето кои ве поддржуваат, не е важна дестинацијата до која ве носи. Со напорна работа и ез двоумеѓе можамда кажам дека само така патот ме однесе до дестинацијата од моите соништа.“ – напиша меѓудругото Касиљас

Кариерата ја заврши во Порто каде се пресели во 2015 година, во април минатата година преживеа срцев удар но остана во клубот до денес.

Емотивна честитка за Касиљас испрати Реал Мадрид.