Интер по една година од ангажманот на Данецот Кристијан Ериксен се реши да го продава во јануарскиот преоден рок.

Ериксен е на излезна врата кај Интер, клубот од Милано го продава за 30 милиони ерва. Интер е спремен и за размена доколку се укаже некоја добра можност.

Наводно Антонио Конте има желба со парите од Ериксен да тргне потпис на  Паредес од ПСЖ, Толисо од Баерн и Фред од Манчестер јунајтед.