Италијанските медиуми тврдат дека Интер и Јувентус ќе се обидат да го ангажираат Хектор Белерин.

Десниот офанзивен бек не е заинтересиран за останување во Лондон, воопшто во Англија а амбициите му се да се пресели во екипа со шанса за титула во Италија или во Шпанија.

Белерин долго време се бореше со најразлични повреди а се очекуваше да биде дел од тимот на Артета за следната сезона.

Белерин вреди околу 30 милиони евра, сума која не е проблем за двата заинтересирани клубови од Италија.