Петото коло од Лигата на шампионите на УЕФА, денеска ги носи натпреварите од А.Д половината од групите.

Клучен натпревар ќе гледаме во Германија каде Интер и гостува на Борусија Менхенгладбах без право на кикс во битката за осминафинале.

Дербито е закажано за во Шпанија, Атлетико Мадрид го дочекува актуелниот првак, Баерн Минхен.

Од денешните натпреварите, без резултатоско значење во трката за елиминации се натпревите на Баерн Минхен и на Манчестер Сити кои веќе обезбедија пласман во осминафиналето.