Веќе подолго време Интер бара напаѓач, преговорите со Ромелу Лукаку одат тешко поради високата откупна клаузула од 80 милиони евра, тимот од Милано се сврте  и кон Едисон Кавани од ПСЖ но засега нема ништо конкретно.

Сега Интер тргнува повторно со Един Џеко, тој е на подготовки во Кина, како што пишува „La Gazzetta dello Sport“ , понудата на Интер е  12 милиони за Рома која бара 20, многу веројатно е  за 15 милиони напаѓачот од Рим да се пресели во Милано.