Интер за трансфери потрошил фантастични 184 милиони евра оваа сезона, титулата беше императив за клубот од Милано.

Лукаку, Барела и Ериксен се меѓу најскапите засилувања на Интер, клубот беше еден од најактивните на траснфер пазарот, но не успеа во примарната цел,  скудето во Италија.

Интер според финансискитот извештај и не стои така лошо со оглед дека го продаде Икарди, последните проценки се дека е во плус од 48,2 милиони евра.

Тимот на Конте оваа сезона ја заврши на второто место во Серија А со бод помалку од Јувентус иако оваа разлика не ја отсликува вистинската трка за титулата.