Неверојатна ситуација се случи на почетокот на сезонското издание на Лигата на шампионите – Севилја успеа само да направи  три пенали во првото полувреме и да заработи еден, но Салцбург не ги казни Шпанците  соодветно  за тоа, бидејќи резултатот е 1:1!

Од трите пенали што ги досуди Кулбаков во корист на Салзбург, шпанскиот претставник мина со само една топка во мрежата.

Во 13 -та минута, по консултациите на ВАР, Карим Адејеми со доби можност да ја донесе екипата на Салзбург во  предноста од пенал, но  тој не ја погоди рамката на голот.

Во 20 -та минута Хесус Навас  го собори противникот, па Лука Сушиќ го поправи соиграчот и го доведе својот тим во водство.

Тогаш голманот Боно влегува на сцена и добива жолт картон за соборување на напаѓачот во неговиот шеснаесетник, но овој пат Сучиќ ја погоди стативата.

Целосното лудило продолжи во 42. минута кога ВАР повторно му даде знак на Кулбаков да покаже на белата точка, но сега во корист на Севиља.

Иван Ракитиќ беше успешен реализатор , а ова се случува за прв пат во историјата на фудбалот да бидат досудени 4 пенали во едно полувреме.