Италија побара дозвола од УЕФА да го замени Лоренцо Пелегрини со репрезентативецот на Фиорентина, Гаетано Кастровил во националниот тим, откако играчот од средниот ред на Рома се повреди на тренинг, објави Италијанскиот фудбалски сојуз (ФИГЦ) во четвртокот.

Пелегрини се мачеше со формата пред почетокот на ЕУРО, но доби повик од тренерот Роберто Манчини но се повреди на тренинг во средата.

„ФИГЦ достави официјално барање до УЕФА со барање за замена за Лоренцо Пелегрини, кој вчера се повреди на тренинг“, се вели во соопштението на ФИГЦ.

“Тој беше однесен на тестови утрово и заедно со тимот ќе отпатува за Рим. Додека чека одговор на УЕФА,  Гаетано Кастровил ќе се приклучи на националниот тим во Рим.”

Италија во петок на стадионот „Олимпико“ во Рим го игра првиот натпревар на ЕУРО против Турција.