Можни се драстични промени во составот на Барселона во зимскио преоден рок а се поизвесно е дека Рактиќ не само што не е задоволен од статусот туку бара и брзо решение.

Имаше најави дека Милан е подготвен да го ангажира во јануари но и тоа засега не е завршена работа. Поради оваа и слични шпекулации Ракитиќ останува резервиран но најавува можен кам-бек во Севиља.

„Ќе мора да почекаме и да видиме што ќе се случи. Среќен сум што Севиља напредува добро оваа сезона. Мојот сон е еден ден повторно да го облечам дресот на Севиља.“ – изјави Ракитиќ.