Тренерот на Ливерпул, Јирген Клоп, го коментираше Јувентус, како еден од фаворитите во Лигата на шампионите.

Јувентус е мој фаворит во Серија „А“ од самиот почеток на сезоната, но очигледно не гледам доволно италијански фудбал. Искрено, не ми е јасно зошто Јувентус нема предност од десетина бодови пред сите останати. Има најдобар и најброен состав, голем број квалитетни играчи, тоа е лудило“.

Јувентус е второпласиран во Серија „А“ и има ист број бодови со Интер, но послаба гол-разлика.