Лука Јовиќ имаше одличен натпревар по кам-бекот во Ајнтрахт Франкфурт во Бундес Лигата откако влезе во клупата за резерви во второто полувреме и постигна два гола во победата против Шалке од 3:1.

„Пред натпреварот го прашав Лука колку голови ќе постигне. Ми рече ако играм 15 минути ќе дадам еден. Потоа јас му реков дека ако игра половина час значи дека ќе постигне два тола. Тоа успеа да го направи! Ќе му дадам нешто како награда.“ – изјави креативецот на Франкфурт, Џибрил Шо.

Ова за Ајнтрахт Франкфурт беше четврта победа во низа во Бундес лигата каде во следното коло ќе му гостува на Фрајбург.