Гери Невил, поранешниот дефанзивец на Манчестер Јунајтед, остро ги нападна играчите на клубот од Олд Трафорд, нарекувајќи ги бебиња и имагинарни sвезди.

Јунајтед целосно разочара минатиот викенд на гостувањето кај Лестер (4:2) и се повеќе има оние кои бараат реакција од управата и смена на менаџерот Оле Гунар Солскјер.

На „Скај Спортс“, Невил ги критикуваше првенствено играчите, кои, според него, не се залагаат доволно.

“Јунајтед беше страшен во текот на целиот натпревар. Во второто полувреме имаше таква слика што изгледаше како Лестер да постигнува гол по секоја акција. Јунајтед е погубен, има дупки насекаде и многу е тешко да се гледаат кога се толку страшни. Тоа е како да имате два тима, пет напред, егоист и пет назад. Гледате голем број индивидуални грешки и тим кој не е поврзан. Тие реагираат бедно по головите. Се однесуваат како бебиња. Тие се основни грешки. Немаат ниту стил ниту идентитет, само брилијантни играчи. Мораат брзо да поправат се , бидејќи ќе загубат многу натпревари ако играат така “, вели Невил.

Тој е убеден дека клубот засега нема да посегне по смена на менаџерот.

“Оле ќе биде под голем притисок, но нема да биде сменет. Не сакам да бидам тој што ќе бара смена на менаџерот. Но, притисокот расте и така треба да биде. Играчите што ги имаат, мора да играат подобро и останува на Оле да го направи тоа “, заклучи поранешниот капитен на Јунајтед.