Манчестер Јунајтед е надвор од форма, резултаите не с ена нивото на клубот, раководството има намера да купи пет нови играчи во јануари.

Според Мирор, Манчестер Јунајтед се интересира за потпис на Пау Торес од Вилјареал, Џони Еванс и Рикардо Переира од Лестер, Едурдо Камавинга од Рен  и Тиаго Алмада од Велез Сарсвилд.

Јунајтед за овие пет играчи е подготвен добро да плати, проценките се дека сите во пакет би чинеле околу 120 милиони фунти, покрај нив интерес постои и за Калиду Кулибали од Наполи, но засега цената која ја одреди Наполи астрономска.