Јувентус се договорил со Кристијан Ериксен од Тотенхем на кого договорот со клубот од Англија му истекува следната година.

Шампионот на Италија веќе ги има договорено сите детали со Данецот, Ериксен ќе се пресели следната година во Торино, ова го тврди „ Corriere dello Sport“ .

Доколку се оставри овој трансфер тоа ќе биде сериозен финансиски удар за Тотенхем кој одби понуди од 120 милиони евра во овој преоден рок.