Француски „Л`Екип“ пренесува дека управата на Монпелје доставилаофицијално барање до Јувентус за официјален трансфер на младиот 21 годишен напаѓач, Стефи Мавидиви.

Талентераниот офанзивец оваа година ја мина на позајница во Дижон а следниот месец ќе наполни 22 години. Според медиумите во Италија е еден од најперспективните во со договор со клубо во Италија и лесно може да се случи да биде атрактивен за тимови во Англија.

Младиоот Мавидиди постигна осум голови и две асистенции во Лига 1 за неговиот моментален клуб а неофицијално Арсенал е подготвен ад аго врати во Англија за 20 милиони евра.