Италијанската фудбалска федерација и челниците на Серија А се договориле дербито меѓу Јувентус и Интер да се игра на 9 март од 20:30 часот.

„Газета Дело Спорт“ тврди дека синоќешнито состанок бил конструктивен и на него било договорено да има промени во календарот на натпреварите кои беа одложени.

Бепе Марота, извршниот директор на Интер потврди дека е против оваа одлука.

Сабота 7 март:

Сампдорија – Верона

Недела 8 март:

Удинезе – Фиорентина

Понеделник 9 март:

Јувентус – Интер

Милан – Џенова

Парма – Слап

Сасуоло – Бреша

27 коло во Серија А би се играло по овој редослед во случај се да биде во ред:

 

Предходно, претседателот на Интер, Стивен Жанг, на Инстаграм жестоко „удри“ по раководителот на лигата во Италија, одложувањето на мечот Јувентус.