Јувентус официјално соопшти попладнево дека го отпуштил Маурицио Сари од тренерското место, само еден ден по елиминацијата на италијанскиот првак од Лион во Лигата на шампиони.

„Старата дама“ скапо ќе го плати неуспехот на Сари, отказот ќе го чини клубот од Торино 20 милиони евра.

Тоа е вкупна сума која Јувентус ќе ја плати за целиот струче штаб.