Јувентус и покрај тоа што го има еден од најскапите и најдобри напади во светот, не му претставува проблем да доведе уште едно име.

Овој пат станува збор за а новата ѕвезда на европскиот фудбал Ерлинг Браут Халанд од Салцбург, за кого според „Газета дело Спорт“ е спремен да инкесира 40 милиони евра. Халанд сезонава има постигнато 22 гола на 15 натпревари во сите конкуренции, а воедно е и најдобар стрелец во Лигата на шампиони моментално со шест голови.

Интерес за младиот 19-годишен Норвежанец покажуваат и раководствата на  Манчестер јунајтед и Реал Мадрид.