Кристијано Роналдо со гол од слободен удар во 61 минута постигна прекрасен гол, Португалецот стигна до бројката од 25 гола сезонава во Серија А, со тоа израмни 60 години стар рекорд на „старата дама“.

Последен пат играч на Јувентус постигна 25 гола во една сезона беше Омар Сивори во 1960/61 година.