Италјанските медиуми јавуваат дека Јувентус и Маурисио Сари ќе направат се за да го доведат Жоржињо од Челси. Италјанецот треба да биде замена за Пјаниќ за кого интерес покажува Барселона, а „Старата дама“ е подготвена да се ослободи од Босанецот.

Сари и Жоржињо соработуваа уште во Наполи и Челси, а Италјанецот никогаш не криел дека за Жоржињо има високо мислење. Според „Мундо Депортиво“ Пјаниќ е отворен за преговори и трансфер во Барселона, но тоа ќе зависи токму од ситуацијата околу Жоржињо.

Челси за Жоржињо бара 40.милиони евра за кого на Наполи за негов ангажман му инкесираа огромни 57.милиони евра.