Поранешниот тренер на Милан и на Реал, Фабио Капело, ја коментираше играта на Барселона.

Многу повеќе ми се допаѓаше старата Барселона. Сега играат многу предвидливо. Бескрајно ја држат топката, без да напредуваат на противничката половина, и чекаат некаква магија на генијалниот Меси“, рече Капело.

Барселона моментално е второпласирана во Ла Лига и заостанува три бода зад Реал.