Продавањето на Њукасл Јунајтед на арапските инвеститори останува првата вест во Премиер лигата.

Јирген Клоп денеска за првпат зборуваше за тоа, велејќи дека не му е јасно како некој тоа го дозволил, а повеќето се согласија дека клубот ќе стане еден од најсилните во Европа. Поранешниот сопственик Мајк Ешли го продаде Њукасл на Саудискиот фонд за јавни инвестиции (ПИФ) за 305 милиони фунти, а новите сопственици имаат богатство проценето на повеќе од 350 милијарди долари.

Преземањето на клубот го коментираше и капитенот на тимот Џамал Ласелс, кој на симпатичен начин дознал дека тоа навистина се случува. Тој лично го повикала Аманда Стејвели, клучна фигура во целиот бизнис и претставник на ПИФ.

“Бев дома и ми за заѕвони мобилниот телефон. Видов непознат број, а гласот од другата страна рече:” Овде е Аманда “. “Која Аманда?” Прашав затоа што го немав нејзиниот број. Кога ми рече која е, јас истрчав во друга соба. Таа се претстави и ми рече дека како капитен на тимот сака да ми каже дека клубот ќе се продаде за половина час.. фантастично. Тие дејствуваат навистина како прекрасни луѓе кои се грижат за Њукасл. Мислам дека е навистина убаво што таа дојде во Њукасл веднаш и тие навистина сакаат да изградат добри односи и со нас играчите и со навивачите “, рече Ласелс, додавајќи:

Ова е можност што се случува еднаш во животот и мислам дека сите ние во клубот треба да ја искористиме “.