Франција  ја победи Данска со 25:23 во репризата на ракометното финале од Рио и ја освои титулата олимписки победник во драматично финале.

Ова е трето злато за Французите од последните четири Олимписки игри, тие беа најдобри и во Пекинг во 2008 година и Лондон во 2012 година, додека во Рио во 2016 година беа сребрени.

Данците, пак, го освоија својот втор олимписки медал во историјата.

Франција веќе имаше предност од четири разлика во првото полувреме (14:10) и ја одржуваше во првата половина од второто полувреме. Но, Данците се доближија на серијата од 5: 1 на 22:21  на десет минути пред крајот и влегоа во неизвесно финале. Франција го задржа голот на две предности, но Данска имаше напад на 24:23 во последната минута. За нејзина несреќа, Гидел направи грешка на 15 секунди пред крајот и ја загуби топката, а Фабрегас потоа погоди празен гол за конечни 25:23.

Најефикасен во составот на Франција беше Недим Ремили со пет гола, додека Микел Хансен беше стрелец на девет гола за Данска.

Претходно , Шпанија ја освои бронзата со победа од 33:31 против Египет.