Тотнехем го совлада Кристал Палас со 4:1 во натпреварот од Премиер лигата, Хари Кејн постигна два гола и две асистенции и се врати во игра за златната копачка во Англија.

На ова дополнително се надоврза и најновиот рекорд кој го постигна заедно со Сон. Напаѓачкото дуо на Тотнехм е единственото во Премиер лигата кое меѓусебно си асистирало за 14 голови, надминувајќи го рекордор на Алан Ширер и Крис Сатон од сезоната 1994/1994 во дресот на Блегбурн.