Англискиот напаѓач Хари Кејн е блиску до заминување од Тотенхем и најверојатно ќе се пресели во Манчестер Сити.

Според некои Англиски медиуми, Кејн требаше да се појави на тренингот на тимот од Лондон во понеделникот, но само за да се збогува со играчите и стручниот штаб.

Меѓутоа, ниту тоа не се случи, па сигурно е дека ќе го напушти Тотенхем.

Луѓето од клубот, како и новиот тренер на „кокошките“, Нуно Еспирито Санто, ги демантираат медиумите и велат дека Кејн ќе го предводи нападот следната сезона, во уште еден обид да дојде до трофеј по 2008 година.

Сепак, заминувањето изгледа  ce поизвесно. Најголем интерес за Англичанецот покажа Манчестер Сити, кој според некои информации е подготвен да плати 150 милиони фунти за него.

По заминувањето на Серхио Агуеро во Барселона, Сити сака нов напаѓач, првиот избор секако е Кејн, а освен него, на таа позиција досега не се споменуваат други имиња.

Покрај Кејн, „граѓаните“ го сакаат  Грилиш во своите редови, за кого исто така планираат да издвојат голема сума пари (се споменува дека ќе биде околу 100 милиони фунти), а самиот Кејн се надева дека ќе стане клупски соиграч со репрезентацијата.