Според „Опта“ дефанзивецот на Баерн Минхен Џошуа Кимих постави клупски рекорд по бројот на истрчаните километри на мечот со Борусија Дортмунд.

Кимих го постигна победничкиот гол на средбата за Баварците, средбата ја заврши со истрчани 13,73 км.

Кимих сезонава настапи на 39 натпревари во сите конкуренции,постигна четири гола на што придодаде и шест асистенции.