Јувентус, Реал Мадрид и Барселона се единствените клубови кои не се повлекоа од елитното натпреварување што го започнаа 12 клуба, а ова натпреварување се распушти во рок од 48 часа.

Кога клубовите играат во италијанскиот шампионат, тие автоматски ги прифаќаат принципите на меѓународните раководни тела. Очигледно е дека доколку Јувентус не ги прифати овие принципи, ќе им биде забрането да играат во домашното првенство, изјави претседателот на Фудбалскиот сојуз на Италија, Габриеле Гравина, за фудбал Италија.

Имено, заедно со Реал Мадрид и Барселона, Јувентус исто така не ја повлече апликацијата од Суперлигата, која се распадна само 48 часа по нејзиното основање.

„Многу ми е жал и видов неколку загрижени навивачи, но секој мора да ги следи правилата. Девет клуба се повлекоа од елитното натпреварување, а три се уште се внатре. Сепак, се надевам дека овие расправии наскоро ќе завршат“ – додаде Гравина.

Пред две недели беше донесено правилото „анти-Суперлига“, кое ги спречува италијанските прволигаши да учествуваат во натпреварувања што не ги организира УЕФА, што е една од главните причини поради кои италијанскиот фудбалски сојуз и се закани на „Старата дама“.

„Кога станува збор за правилото против Суперлигата, станува збор за оние кои сакаат да учествуваат во натпреварувања кои не се одобрени од УЕФА и ФИФА ќе го изгуби своето членство во италијанскиот шампионат“ – заклучи Гравина